Τρίτη, 07 September 2021 11:32

Προκρίθηκε στους 8 του US Open η Μαρία Σάκκαρη με μια ανατρεπτική νίκη

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(1 Ψήφος)

Επική ανατροπή και ιστορική νίκη για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που, αν και βρέθηκε πίσω στα σετ από την Μπιάνκα Αντρεέσκου (Νο7 στον κόσμο), κατάφερε έπειτα από έναν αγώνα-θρίλερ για γερά νεύρα να επικρατήσει της αντιπάλου της και να πάρει την πρόκριση με 2-1.

Πέρασε για πρώτη φορά στα προημιτελικά του US Open και θα αντιμετωπίσει την Καρολίνα Πλίσκοβα, η οποία δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αναστασία Παβλιουτσένκοβα και προκρίθηκε στον προημιτελικό του US Open για 4η φορά.

Φανερά συγκινημένη, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε: «Είμαι άφωνη. Προσπάθησα να είμαι θαρραλέα».

Η αναμέτρηση, με διάρκεια 3 ώρες και 29 λεπτά, ολοκληρώθηκε στις 02:14 τα ξημερώματα στη Νέα Υόρκη, με τη Σάκκαρη να παίρνει ουσιαστικά τη ρεβάνς για την ήττα της στο Μαϊάμι.

Ευχάριστα νέα, καθώς εξακολουθούμε να έχουμε ελληνική εκπροσώπηση σε αυτή τη μεγάλη γιορτή του τένις.

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 07 September 2021 11:35